Sıkça Sorulan Sorular

Genel Sorular

Evet, Ercan Havaalanında sizi veya misafirlerinizi karşılıyor ve yine Ercan Havaalanına geri getiriyoruz, ancak havalimanı karşılaması için önceden banka havalesi ile kapora talep ediyoruz.

Sizi bekleyen görevlimiz bavul ve gümrük işlerinin tamamlanmasından sonraki çıkış kapısında, elinde adınız veya belirlediğiniz kelime yazılı olan, A3 büyüklüğünde tabela ile sizi bekleyecektir.

Herhangi bir araca binmeden lütfen size vereceğimiz veya iletişim sayfamızdaki cep telefon numaralarımızdan bizi arayınız.

Kıbrıs’a gelmeden önce cep telefonlarınızın yurtdışında kullanıma (roaming’e) açık olduğundan emin olunuz, aksi takdirde Türkiye Hatlarınız (Turkcell, Vodafone, Avea) Kıbrıs’ta çalışmayacaktır.

Evet, tüm araçlarımız klimalıdır ve üst model temiz ve yeni araçlardır.

Bagaj ve gümrük işlemleri sırasında 30 dakikalık gecikme sorun olmaz, 60 dakika gecikme süreniz bulunmaktadır, havalimanında kayıp bagaj sorunu ile karşılaştığınızda, ekstra bagaj işleri çıktığı zaman, bize haber vermeniz gerekmektedir.

Rezervasyon sistemimiz online olarak 24 saat ve haftada 7 gün hizmet vermektedir.

Varış saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon yapabilirsiniz.

Varış saatinden 24 saat öncesine kadar cezasız değişiklik ve iptal yapabilirsiniz.

2 saatlik rötara kadar havalimanında beklemekteyiz, 2 saatin üzerindeki rötarlarda yolcularımızı karşılamak için en yüksek özveriyi göstermekteyiz fakat sorumluluk kabul edilmemektedir. Rötarlar için ekstra bir ücret istenmez. Rötar – gecikme olursa mutlaka bize telefon ederek bildirmeniz gerekiyor.

Evet. Fatura bilgilerinizi rezervasyon formunu doldururken tarafımıza iletiniz.

Çocuklu ailelerin çocukları ile güvenli olarak seyahat edebilmeleri için yolcuların talebi üzerine aracımıza ekleyebiliriz. Lütfen rezervasyon esnasında çocuk koltuğu ihtiyacınız varsa mutlaka bildiriniz.

Odemeler ile ilgili Sorular

Ödeme işlemlerini banka havalesi ile ya da sizleri karşılayacak olan müşteri temsilcimize nakit ya da mobil pos ile yapabilirsiniz.

Hayır, Belirtilen transfer hizmet bedeli dışında bir ücret ödemeyeceksiniz.

Web sitemiz üzerinden birçok rezervasyon gelmekte, şirket prensibi olarak kapora almadan havalimanına araç çıkarmadan önce ve rezervasyonları kesinleştirme amaçlı banka havalesi ile kapora talep ediyoruz, kapora miktarı toplam ücretten düşülmektedir.

Ön ödemeyi yani Kaporayı banka hesabımıza havale veya EFT olarak talep ediyoruz, Garanti Bankası ile çalışıyoruz. Taksimizi kullandıktan sonra şoförümüz sizden Kapora ücretini düşerek geri kalan ücreti tahsil edecektir.

İndirimli fiyatlarımız internet sitemizden rezervasyon yaptıran herkes için geçerlidir, K.K.T.C. yasaları gereği taksilerimizde maksimum 1 – 3 yolcu taşınabilmektedir. 3 yolcudan fazla iseniz büyük araçlarımıza rezervasyon yapabilmek için lütfen önceden arayınız

Banka hesap numaralarımızı rezervasyon talep formunu dolduran müşterilerimizin e-posta veya cep telefon numarasına mesaj ile gönderiyoruz.