Kıbrıs’a Ulaşım

Kıbrısa ulaşım hava ve deniz yolu ile saglanmaktadir. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden Kıbrıs’taki Ercan havalimanına günlük tarifeli direk seferler düzenlenmektedir. Ayrıca Türkiye’den Girne ve Magusa’ya gemi ve feribot seferleri de yapılmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a Avrupa ülkelerinden birinden gelecekseniz politik nedenlerden dolayı, uçağınız önce Türkiye’de kısa bir iniş gerçekleştirmektedir. Bu sure yaklaşık 45 dakikadır. Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmayı veya Kıbrıs’ı gezmeyi planlıyorsanız, bizim tavsiyemiz uçak yolu gelmektir. Feribot yolculuğuna göre daha rahat, hatta bazen daha da ekonomik olabilmektedir.

Hava yolu ulaşımı

Hava yolu ulaşımı Türk Hava Yolları (THY), AnadoluJet, AtlasJet, Onur Air ve Pegasus Hava Yolları seferleri ile sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımı, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Antalya, Hatay, Kayseri ve Şanlıurfa havalimanlarından direk uçuş olarak yapılmaktadır

Deniz yolu ulaşımı

Deniz yolu ulaşımı, deniz otobüsleri ve feribotlar ile Alanya – Girne, Taşucu – Girne, ve Mersin - Gazi Magosa limanları arasındaki düzenli günlük seferler yoluyla yapılmaktadır. Deniz otobüsleri, feribota göre daha hızlıdır, yaklaşık 2 saat süren bir gemi yolculuğundan sonra Kuzey Kıbrıs'a ulaşıyorsunuz. Hava şartlarının kötü olması durumunda seferler bazen iptal edilebiliyor. Limana gitmeden önce telefonla bilgi alabilirsiniz. Bu seferlere ek olarak, yüksek sezonda Antalya ve Anamur'dan extra seferler de düzenlenmektedir. Gemi biletinizi son dakika limandan da alabilirsiniz, fakat bizim tavsiyemiz önceden bilet almanızdır.

kuzey kibrisa ulasim

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlari ülkeye turist olarak girerken nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar verilebilen vize ile pasaporta ihtiyaç duymadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yapabilirler, ancak bu süreyi geçirmemek gerekiyor, aksi halde hergün için ceza ücreti ödemek zorunda kalınıyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi' nin baskılarından dolayı KKTC' ye Türkiye’den hariç direkt uçak seferi yapılamıyor. Ercan Uluslararası Havalimanı ve Geçitkale Havalimanı, sadece Türkiye ve Azerbeycan tarafından yasal havalimanları olarak tanınmaktadır. Yine aynı şekilde 1974 yılında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından KKTC limanlarının tüm dünya gemilerine kapatıldığı ilan edilmiştir. Türkiye bu ilanı tanımamış ve Türk limanlarını serbest ulaşıma açmıştır.

Kıbrıs’ta toplu taşımacılık fazla gelişmediğinden, Ercan Havalimanına veya Gemi Limanlarına gelmeden önce mutlaka size karşılayacak birini ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Ercan Havaliman’ına, en uygun fiyatlarla ücretsiz kiralık araç teslimi yapıyoruz. Bizi kim karşılayacak diye düşünmeyin, hemen online rezervasyon yapın, tatilinizde araçsız kalmayın.