Kibris Sinir Kapilari

Kıbrıs Sınır Kapıları, KKTC doğumlu KKTC vatandaşları, KKTC kimlik kartlarıyla veya AB üyesi vatandaşlar pasaportları ile gecis kapısından Güney Kıbrıs Rum Kesimine geçebilirler.

lefkosa haritasi

Kıbrıs için geçiş yeşil hat üzerinden 7 noktadan yapılmaktadır;

Metehan (Lefkoşa):

Motorlu araçlar, bisikletliler ve yayalar geçiş yapabilirler. Metehan sınır kapısını yoğun olarak araçlarıyla Rum tarafına geçmek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Ledra Palace (Lefkoşa):

Adını yanındaki ünlü Ledra Palace Oteli’nden alan Lefkoşa’daki Ledra Palace Sınır Kapısı, 1974 yılından sonra iki taraf arasındaki geçişler için çok sınırlı amaçlarla kullanılmaktaydı. 23 Nisan 2003 tarihinde yaya ve araç geçişine açılmıştır. 10 Mayıs 2003 tarihinde Metehan Kapısı açılınca, Ledra Palace Sınır Kapısı, araçlı geçişlere kapatılmıştır. KKTC kontrol noktasıyla, GKRY kontrol noktası arasındaki yaklaşık mesafe 1000 metre olan sınır kapısından, sadece yayalar ve diplomatik plakalı araçlar geçebilmektedir. Ledra Palaca geçiş noktası, her iki bölgenin de çarşısının ortasında bulunur.Bu geçiş noktası sadece yayalar içindir.Bu geçiş noktasının bir özelliği de, her iki toplumun diplomatik temaslar için kullanılmasıdır.

Lokmacı (Lefkoşa):

İki toplumlu geçişlerin yapıldığı ilk gecis kapısı olma özelliğini taşır.Bu kapıdan sadace yayalar geçiş yapabilir. Burasi kapısı da hem Kuzey Lefkoşa hem de Güney Lefkoşa’nın çarşılarını ayırmaktadır.

Beyarmudu (Beyarmudu):

Savaştan sonra tek iki toplumlu köy olan Pile’ye de geçiş yapılan en eski açık kapıdır. Bu nokta geçişi, egemen İngiliz Üslerinin içerisinden geçer.Motorlu araçlar ve yayalar geçebilirler.

Bostancı (Güzelyurt):

Bostancı kapısı Lefkoşa’nın batısında yer alan Bostancı köyünün sınırında yer alır.Motorlu araçlar ve yayalar geçebilir.

Yeşilırmak Kapısı (Yeşilırmak köyü):

Yeşilırmak kontrol noktası Lefkoşa’nın batısında yer alan Yeşilırmak köyünde yer alır. Motorlu araçlar ve yayalar geçebilir.

Akyar Kapısı(Gazimağusa):

Motorlu araçlar ve yayaların geçiş yaptığı Gazimagosa’nın tek gecis kapısıdır.

Üçay Rent A Car'dan kiraladığınız araçları sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanabilirsiniz. Güney Kıbrıs'a geçmek isteyen müşterilerimiz, kiraladıkları aracı geçiş yapacakları sınır kapısına park edip yürüyerek geçebilirler.

kuzey kibris guney kibris sinir kapisi